✨Cyber Monday Sale! 35% off the site until December 10th @11:59 PM PST! (Excludes Bookworm Swag) No promo code needed! While supplies last ✨

Collection: Educational Games

Games that teach a specify skill or concept.
39 products
  • Tumble Maze by Blue Orange
    Regular price
    $29.99
    Sale price
    $29.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Match It! - Spelling
    Regular price
    $14.99
    Sale price
    $14.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • SET: The Family Game of Visual Perception
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Word Trapeze
    Regular price
    $19.99
    Sale price
    $19.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Smithsonian Sharks & Sea Creatures cards
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • MEMORY TOUCH' RECOGNITION GAME (WOOD)
    Regular price
    $27.99
    Sale price
    $27.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Match It! - Numbers
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 14" Checkers Set
    Regular price
    $13.99
    Sale price
    $13.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • STRATEGY GAME PIRATES BATTLESHIP
    Regular price
    $24.99
    Sale price
    $24.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pop for Sight Words™ 2 Game
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • POP for Blends™ Game
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • POP for Word Families™ Game
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • POP for Letters™ Game
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • POP for Sight Words™ Game
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pete the Cat Cool Cat Math Game Grade 1
    Regular price
    $15.99
    Sale price
    $15.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pete the Cat Cool Cat Math Game Grade K
    Regular price
    $15.99
    Sale price
    $15.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pete the Cat Purrfect Pairs Game:Beginning Blends & Digraghs
    Regular price
    $14.99
    Sale price
    $14.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pete the Cat Purrfect Pairs Game: Word Families
    Regular price
    $14.99
    Sale price
    $14.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pete the Cat Meow Match Game
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • WordTeasers: World Geography
    Regular price
    $15.95
    Sale price
    $15.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Word Teasers Riddles
    Regular price
    $15.95
    Sale price
    $15.95
    Regular price
    $15.95
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Word Teasers: More Funny Sayings, Bright Purple, Pack of 150
    Regular price
    $15.95
    Sale price
    $15.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Wordteasers Flash Cards Funny Sayings
    Regular price
    $15.95
    Sale price
    $15.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Word Teasers Small Fry - Interactive Vocabulary Trivia Game Cards Featuring Words for Children
    Regular price
    $15.99
    Sale price
    $15.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Wordteasers SAT Vocabulary Cards
    Regular price
    $15.95
    Sale price
    $15.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Teacher Created Resources Jumpin' Chips Multiplication
    Regular price
    $19.99
    Sale price
    $19.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Teacher Created Resources Jumpin' Chips Addition
    Regular price
    $19.99
    Sale price
    $19.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • tri-FACTa!™ Multiplication & Division Game Ages 8 - 12
    Regular price
    $24.99
    Sale price
    $24.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Block Ness Game
    Regular price
    $24.99
    Sale price
    $24.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • DOMINOES GAME - DOMINOS 1ERS MOTS (WOOD)
    Regular price
    $17.99
    Sale price
    $17.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Match It! - Sequencing
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Junior Word Teasers
    Regular price
    $15.95
    Sale price
    $15.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Dinosaur Trivia Game
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Children Alphabet Lotto , Kid ,Toy , Hobbie , Nice Gift by The Original Toy Company
    Regular price
    $19.99
    Sale price
    $19.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Learning Well Games by Edupress, Math Dash/Math Skills Multiplication & Division
    Regular price
    $21.95
    Sale price
    $21.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Learning Resources tri-FACTa Addition and Subtraction Game, Early Math Skills, Ages 6+.
    Regular price
    $24.99
    Sale price
    $24.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Brix a Blue Orange Game
    Regular price
    $19.99
    Sale price
    $19.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Gobblet Gobblers by Blue Orange
    Regular price
    $27.99
    Sale price
    $27.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Ranger Rick Rockin' Raccoon Math Game Grade 1
    Regular price
    $14.99
    Sale price
    $14.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out