💚See "This Week's Sale!" - Parisian Dolls 20% off & Interactive Felt House 30% off. Ends 5/17/21.💚

Collection: 5th-9th Grade Workbooks

Workbooks in all subjects for grades 5th through 9th.
44 products
  • STEAM Design Challenges Resource Book, Gr. 5
    Regular price
    $19.99
    Sale price
    $19.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Timed Math Facts Practice: Division
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Greek & Latin Roots: Reproducible Games and Activities That Teach 25 Key Roots (Fab Vocab) Paperback
    Regular price
    $15.99
    Sale price
    $15.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cliffhanger Writing Prompts: 30 One-Page Story Starters That Fire Up Kids Imaginations and Help Them Develop Strong Narrative Writing Skills Paperback
    Regular price
    $11.99
    Sale price
    $11.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Change Your Mindset: Growth Mindset Activities for the Classroom (Gr. 5+)
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Steck-Vaughn Core Skills Reading Comprehension: Workbook Grade 7 1st Edition
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Steck-Vaughn Core Skills Reading Comprehension: Workbook Grade 6 1st Edition
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Spectrum Analysis and Probability Workbook 6th-8th Grade
    Regular price
    $11.99
    Sale price
    $11.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Spectrum Seventh Grade Math Workbook – Algebra, Integers, Ratios, Geometric Mathematics With Examples, Tests, Answer Key for Homeschool or Classroom (160 pgs) Paperback
    Regular price
    $11.99
    Sale price
    $11.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Spectrum 6th Grade Math Workbook—Multiplication and Division of Fractions and Decimals, Geometry With Examples, Tests, Answer Key for Homeschool or Classroom
    Regular price
    $11.99
    Sale price
    $11.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Spotlight on America: Underground Railroad
    Regular price
    $9.99
    Sale price
    $9.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Spotlight On America: African Americans Grade 5-8
    Regular price
    $13.99
    Sale price
    $13.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Frederick Douglass Coloring Book
    Regular price
    $3.99
    Sale price
    $3.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • History of the Civil Rights Movement Coloring Book
    Regular price
    $3.99
    Sale price
    $3.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Story of the Underground Railroad Coloring Book
    Regular price
    $4.99
    Sale price
    $4.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Underground Railroad: Path to Freedom
    Regular price
    $6.99
    Sale price
    $6.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Monumental Moments in African American History
    Regular price
    $7.99
    Sale price
    $7.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Black Heritage Gamebook
    Regular price
    $7.99
    Sale price
    $7.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The U.S. Civil Rights Movement: The Fight for Equality
    Regular price
    $6.99
    Sale price
    $6.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Steck-Vaughn Core Skills Mathematics: Workbook Grades 6-8 1st Edition
    Regular price
    $16.99
    Sale price
    $16.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 240 Vocabulary Words Kids Need to Know: Grade 6: 24 Ready-to-Reproduce Packets Inside! Paperback – May 1, 2012
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 240 Vocabulary Words Kids Need to Know: Grade 5: 24 Ready-to-Reproduce Packets Inside! Paperback – May 1, 2012 by Linda Beech (Author)
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pre-Algebra: The Easy Way (Barron's Easy Way)
    Regular price
    $16.99
    Sale price
    $16.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Math: The Easy Way (Barron's Easy Way)
    Regular price
    $16.99
    Sale price
    $16.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Core Standards for Math: Reproducible Grade 5
    Regular price
    $23.99
    Sale price
    $23.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Math Made Easy Fifth Grade Workbook - Paperback
    Regular price
    $14.99
    Sale price
    $14.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Spectrum | Reading Workbook | 6th Grade, 174pgs Paperback
    Regular price
    $11.99
    Sale price
    $11.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Outline Maps: The United States Reproducible Workbook
    Regular price
    $5.99
    Sale price
    $5.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Daily Math Workbook, Grade 5
    Regular price
    $15.99
    Sale price
    $15.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • How to Work with Fractions, Decimals & Percents, Grades 5-8
    Regular price
    $8.99
    Sale price
    $8.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • How to Work with Fractions, Decimals & Percents, Grades 4-6 TCR2955
    Regular price
    $8.99
    Sale price
    $8.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Writing Skills: Grade 5
    Regular price
    $6.95
    Sale price
    $6.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Writing Skills: Grade 6
    Regular price
    $6.95
    Sale price
    $6.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Mastering Sixth Grade Skills
    Regular price
    $19.99
    Sale price
    $19.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Mastering Fifth Grade Skills
    Regular price
    $19.99
    Sale price
    $19.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Common Core Success Grade 5 Math
    Regular price
    $12.99
    Sale price
    $12.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Daily Math Workbook, Grade 6
    Regular price
    $15.99
    Sale price
    $15.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Comprehensive Curriculum of Basic Skills Workbook | 6th Grade
    Regular price
    $19.99
    Sale price
    $19.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Brain Quest Workbook: Grade 6 Paperback
    Regular price
    $12.95
    Sale price
    $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Brain Quest Workbook: Grade 5 Paperback
    Regular price
    $12.95
    Sale price
    $12.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out